Mida näitab mööblikanga Martindale test?

Kasulikku > Mida näitab mööblikanga Martindale test?

Mööblikanga vastupidavus hõõrdumisele on üks esimesi kvaliteedi näitajaid, mis aktiivsema kasutusega mööblile kanga valimisel huviorbiiti satub. Vastupidavust on võimalik subjektiivselt hinnata kangast katsudes, kuid seda vaid juhul, kui kangaste valimine on valija igapäevane töö. Olukorra lihtsustamiseks on loodud Martindale test. Viimane töötati välja selleks, et oleks võimalik kangaid ühtse kvaliteedi standardi järgi valida ja võrrelda.

Kuidas toimib Martindale test?

Antud test hindab kanga vastupidavust hõõrdumisele. Kanga tükk asetatakse Martindale masinasse, kus seda hõõrutakse ringjate liigutustega. Kangatükk vaadatakse kindlate intervallide tagant üle, et tuvastada kiudude purunemist või välimuse muutumist. Test lõpetatakse, kui kangatükil esineb lubatust rohkem purunenud kiudusid või kui kanga välimus on oluliselt muutunud

Tulemuste klassifitseerimine:

  • Kerge kodukasutus >15 000 pööret
  • Üldine kodukasutus >20 000 pööret
  • Karm kodukasutus >30 000 pööret
  • Karm avalik kasutus >40 000 pööret

Mida on oluline arvesse võtta?

Tegemist on spetsiifiliste ettekirjutustega testiga, millel esinevad omad vead. Eriti tasub siinkohal tähelepanu juhtida samet kangastele, mis võivad omada 100+ tuhat pöördega testi tulemust. See on küll ilus number, kuid reaalsuses võib antud kangas kaotada oma välimuse kordades kiiremini kui testi tulemus seda väidab. Põhjuseks on nimelt sameti ja teiste karusega kangaste ülesehitus. Nimelt enne kui sameti aluspinna kiud purunema hakkavad peab kogu pealmine “pehme” osa ära kuluma. Seetõttu tasub kindlasti ka mööblitootjalt või kanga müüjalt nõu küsida. See ei tähenda, et mööblikangaste tootjad tahtlikult valetaksid. See on lihtsalt teatud kangaste omapära, millega tasub arvestada.